EESTI METS
Maria Teiverlaur
Mets katab praegu ligikaudu poole Eestimaast, kuid metsaala kaldub vähenema. Ammuste aegade vanad põlislaaned olid taimeliikide poolest rikkamad kui tänapäeva noored metsad. Kõige rohkem kasvab meil männikuid. Mets on suur väärtus kogu rahvale. Suvel tuleb olla metsas eriti ettevaatlik tulega, et ei tekiks metsatulekahju. Metsast saame me palju väärtuslikku - puitu, marju, seeni, ravimtaimi, metsas elavad ka metsloomad. Metsadesse on rajatud ka matkaradu, et meil oleks võimalus näha metsa ilu ja rikkusi. Inimesed peavad metsa heaks puhkekohaks ja võimalusel püütakse oma kodu ehitada metsaveerele või järvekaldale - looduse rüppe. Tänapäeva metsad väärivad austust samuti, nagu neid tuhandete aastate eest austati. Vanasti palusid eestlased puude maharaiumisel muistse kombe kohaselt Metsavanalt mõttes andeks, et nad peavad puult elu võtma. Ka tänapäeval peaksime hoolega mõtlema, kas puud on vaja langetada või mitte.
Allikas: Maria Teiverlaur "Minu kodumaa", Tallinn : Helios, 2018
Raamatu autor Kristel Vilbaste on lastelugusid kirjutanud nendel teemadel, mille kohta tema oma tütred küsimusi esitasid. Et õppida tundma seda, mida armastada – pisikesi karupoegi, pehmeid sulepalle, imeilusaid lilli. Seda, mida õpid armastama lapseeas, hoiad kogu elu!
Raamat, mis sisaldab endas lühikesi jutukesi viies meid nutimaailmast lummava looduse juurde. Lood haaravad endaga kaasa ja kirjeldavad elavalt meid ümbritsevat.
Raamatus on kokku 46 kaasahaaravat juttu, mis on alguse saanud metsades, mere ääres, terrassil, unne vajudes, loodust vaadeldes, vahetevahel ka mõnest lapse väljaütlemisest. Nende lugude mõte on tuua lapsed loodusesse. Õigemini tuua loodus lasteni, kes sinna ise minna ei saa. Või isegi kui saavad, siis järgmisel korral metsa või jõe äärde minnes uurivad nad ümbrust ehk teise pilguga, saades nii uusi teadmisi ja elamusi.
Raamatut kaunistab enam kui 50 imelist illustratsiooni, mis teevad raamatu lugemise põnevaks ka kõige pisematele lugejatele.
Eestikeelse raamatuga on kaasas ka raamatu onlines kuulamise võimalus.
Loeb Janek Sarapson.
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar