Aadress: Kooli tee 7, Vägari küla, Põltsamaa vald 48222 Jõgevamaa.
Raamatukoguhoidja Marje Pagi.
Telefon: +372 5350 6125, e-post: Marje.Pagi@poltsamaark.ee
Avatud: ETN 10-18, KRLP suletud.
Raamatukogus on WIFI.
pilt

pilt

teisipäev, 7. november 2023

Uued raamatud novembris

 


Kanavarbad ja kotijook

Panustades kahekümneviieselt täispangale, satun justkui teisele planeedile. Maandun kriiskavalt kirevas Malaisias – rasside, kultuuride ja usundite sulatusahjus. Minu esimeseks koduks saab islamiriigi metropol Kuala Lumpur.

Asudes tööle iluettevõttesse, mille asutaja tahab ehitada ilukummardajate sekti, ümbritsevad mind tööl üksnes kaunid hiinlannad. Värban Eestisse jäänud tüdruksõbra endale kolleegiks, kuid enne veel, kui ta kohale jõuab, saab mulle saatuslikuks kohtumine neiuga, kes röövib mu südame, ja nii leian end armukolmnurgast.

Pärast üles-alla tõusu karjääriredelil jõuan malaislannast elukaaslasega tagasi kodusesse Eestisse – meie rollid on nüüd vahetunud ja ühtäkki näen kõike endale tuttavat uuest perspektiivist.

Siin võikski mu lugu õnnelikult lõppeda, kuid tegelikult on pool sellest alles ees, sest pärast paari vaheaastat naasen Malaisiasse ja mu seiklused saavad sisse uue hoo, uues kuues. Seekord on kõik teisiti. Alustan taas nullist, proovin kätt suures meediaäris ja pakun kodu Kagu-Aasiat avastama tulnud seiklejatele.Suur pilt koosneb alati paljudest pisikestest. Ukrainas käib julm sõda, aga Eestis ajavad inimesed ikka oma igapäevaseid asju. Sõda ei ole näha ega kuulda, ometi on seda kõiges tunda.

Mart Kadastiku seitsmendas romaanis kohtub Eesti mees sõjapõgenikest ukrainlannadega, keda ta püüab omakasupüüdmatult aidata. Suhted võivad võtta ootamatu pöörde, sest pole sugugi selge, kes tegelikult abi vajab.

Autor töötas vabatahtlikult Tartu Rahvaülikoolis sõjapõgenikele eesti keele õpetajana. Ukraina naised aitasid kaasa selle raamatu sünnile.

Mart Kadastik loob oma romaanis võimaluse kuulata keskea piiri ületanud mehe sisekõnet. Ta mõtiskleb ummikusse tüürinud elu, suhete ja ka naiste üle. Selgub, et põdemised ja hirmud on meestel-naistel küllalt sarnased. Vaimukalt ja nõtke sulega on autor loonud tegelase, kes püüab leida elule mõtet, kui päevadel pole enam sisu.

Meil on vaja, et elul oleks tähendus, eriti pärast elu keskkoha ületamist. Selgub, et siunatud stressirohke eluperiood ei jäägi kestma. Karjääri tipp on varsti põhi ja kõik see võim, raha ja au haihtuvad. Ja mida teha, kui paarisuhtes on arusaamatust rohkem kui arusaamist? Mitte, et midagi oleks otseselt halvasti, aga ütlused ja mõtlused on sünkroonist väljas.

Julgen pakkuda, et romaanis on äratundmist paljudele 50 piiri ületanutele ja mõtlemisainet neile, kes on sinnapoole teel.

Heidit Kaio, ajakirja Eesti Naine peatoimetaja

Filmilikus tempos kulgeva romaani keskmes on elutülpimusega silmitsi seisva, juhuslikult jõukaks saanud vana mehe põgenemine piirolukorda. Venemaa sõda Ukrainas viib peategelase kokku kahe noore ukraina naisega. Nemadki on põgenikud, ainult et vastupidi, elu nimel, pääsemaks surmast. Naised vajavad selleks raha ja peategelasel seda jagub. Heldelt ukrainlasi aidates, kaasa elades ja tundes avastab mees, et aitab sellega hoopis iseennast. Salto di Tiberio, mis pidi tooma lahenduse, jääb ootele. Lugeja leiab nii põnevust, melodraamat kui ka eksistentsiaalseid arutlusi. Teos on Mart Kadastiku kirjutatud suhtedraamadest üks parimaid.

Rein Veidemann, kirjanik ja kriitik

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar