Aadress: Kooli tee 7, Vägari küla, Põltsamaa vald 48222 Jõgevamaa.
Raamatukoguhoidja Marje Pagi.
Telefon: +372 5350 6125, e-post: Marje.Pagi@poltsamaark.ee
Avatud: ETN 10-18, KRLP suletud.
Raamatukogus on WIFI.
pilt

pilt

esmaspäev, 27. jaanuar 2020

Täheke 60

                                         
Valik eelnevate aastate Tähekesi
                                         
Ajakiri Täheke on ilmunud järjepidevalt 1960. aastast alates. Seega on tegu vanima järjepidevalt ilmuva lasteajakirjaga Eestis. Esimene Täheke ilmus jaanuaris 1960 ELKNÜ Keskkomitee ja ENSV Pioneeriorganisatsiooni Nõukogu häälekandjana.
Ajakirja esimene peatoimetaja oli Holger Pukk, kunstiline toimetaja oli Ene Pikk. Esimest numbrit trükiti 40 000 eksemplari.
Ajakirja esikaane autoriks oli Asta Vender.
Täheke sündis vanema venna - ajakirja Pioneer tiiva all. Kuni aastani 1977, tegi mõlemat ajakirja üks ja sama toimetus. Uus ajakiri sai lugejate hulgas kiiresti populaarseks ning kõige suuremad tiraaži numbrid on 1980. aastate lõpus ulatunud 80 000 eksemplarini.
Aja jooksul on Tähekeses astunud üles peaaegu kõik eesti lastekirjanikud ja illustraatorid. Omamoodi traditsiooniks kujunes, et enne uue raamatu ilmumist avaldati katkendid Tähekeses.
Nii nägid just Tähekeses ilmavalgust Pille-Riin, Sipsik, Topi, Klaabu, onu Ööbik, Londiste, Kunksmoor, Naksitrallid ja veel paljud muud eesti lastekirjanduse klassikasse kuuluvad tegelased. Samuti avaldas Täheke esimest korda paljud luuletused, mis kuuluvad tänaseks meie lastekirjanduse kullafondi.
Väga populaarsed olid algusest peale Tähekese meisterdamise leheküljed ning muidugi rubriik "Teeme lahti postipauna", kus avaldati laste joonistusi, jutte ja luuletusi.
Näiteks olid Tähekese noorteks autoriteks kuuekümnendatel aastatel Urmas Kibuspuu, Jüri Krjukov, Rein Raud, Meelis Milder ja Signe Kivi, seitsmekümnendatel aastatel Kati Murutar, Marika Korolev, Kärt Tomingas, Piret Raud ja Helar Osila, kaheksakümnendatel aastatel aga Kirke Kangro, Sven Mikser ja Jaak Mae.
Eesti Vabariigi ajal on Täheke säilitanud küll oma erilise formaadi ja traditsioonilised rubriigid, kuid üritab ajaga kaasas käia. Ajakiri kuulub sihtasutusele Kultuurileht koos Loomingu, Vikerkaare, Sirbi, Teater.Muusika.Kino ja teiste eesti kultuurile oluliste üllitistega, olles selles grupis kõige suurema tiraažiga (6600) väljaanne.
Ajakirja peatoimetaja on Ilona Martson ja kunstiline toimetaja Priit Rea ning see on jätkuvalt suunatud 5-10 aasta vanusele eesti lapsele.

Ajakirja Täheke peatoimetaja Ilona Martson

Tänaseks on ilmunud eestikeelsete Tähekeste numbreid 698 (kalendreid ja erinumbreid arvestamata.

                               
                                 Hea Tähekese sõber, Tähekese 60. juubelinumber ootab sind raamatukogus.
                                          Muidugi saad lugeda ka varem ilmunud Tähekesi

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar